Tažín, věc co tě donutí jít a rozdělat oheň


Tažín je typicky marocké jídlo. Připravuje se v nádobě zvané tažín. Tato keramická nádoba se skládá ze dvou částí - hlubší misky a poklice, která je konicky protáhlá s malým otvorem na únik páry. Většinou je keramická nebo kovová. Tažín je vhodné před použitím nechat namočit do vody a nasáknout. Mísu je vhodné stáhnout kovovým drátem, to vše zabrání popraskání tažínu na ohni. Tažín můžete dle libosti naplnit a pak jen položit do ohně nebo na sporák a nechat dusit. Celý tažín se dělá poměrně dlouho zhruba hodinu a někdy i více. Během tohoto dušení se spodní vrstva lehce připeče a zkaramelizuje, zelenina na vrchu tažínu se mezitím nádherně udusí v páře. Zelenina se během přípravy nemíchá, jen pokud by se hodně připalovala, podlévá se vodou. Kovový tažín oproti keramickému peče podstatně rychleji a je třeba ho více hlídat. Ideálné teplota je, když z otvoru na únik páry uniká celou dobu vaření souvisle pára. Pokud neuniká je třeba posunout hrnec více na oheň. Ideální je tažín rozpálit a poté posunout někam dál a nechat dusit.  
Koření na tažín, tak jak jsem ho ochutnala, je směsí kurkumy, římského kmínu, papriky a mám takový pocit, že jsem cítila i špeku skořice, muškátového ořechu a koriandru. Nejsem si jista nakolik je takováto směs u nás k dostání, proto si tažín dokořeňte dle vašich osobních preferencí a chutí.

                    Tažín po italsku:

2 nahrubo nakrájené cibule
200 g hrášku
hrst rozinek
2 mrkve
cuketa
3 brambory
5 lžic olivového oleje
koření na tažín
sůl

Olivový olej vlejeme do tažínu, přidáme cibuli, hrášek a rozinky. Osolíme a okořeníme. Poté po povrchu tažínu rozložíme brambory, mrkev a cuketu, které jsme nakrájeli na měsíčky. Dusíme asi hodinu až hodinu a půl. Podáváme s bílou bagetou.


                                        Tažín po česku:

2 červené řepy - oloupané a nakrájené na kostky 2 x 3 cm
2 cibule nakrájená na centimetrová kolečka
2 jablka nakrájená na měsíčky
plechovka krájených rajčat
sůl
pepř
olej
oregáno

Všechny ingredience důkladně promícháme a dusíme do změknutí - cca hodinu až hodinu a půl. Dobrou chuť!

Komentáře

Oblíbené příspěvky