Mandlový krambl s rebarborou


Rebarboru pěstuji na sluném místě ve dvoře, kde se jí daří skvěle. Sklízím ji od začátku května až do 21. června, poté má vysoký obsah štťavelanů a není tak dobrá. Rebarbora je odolná trvalka, která roste ve velkých trsech, pokud chcete rebarboru namnožit doporučuji si ji kus odkopnout a zasadit na vhodné místo. Rebarboře se dobře daří i pod ovocnými stromy. Rebarbora pochází původně z Tibetu. Velká konzumace rebarbory se nedoporučuje lidem, kteří si musí hlídat přísun kyseliny šťavelové - trpící ledvinovými kameny, či problémy s močovým měchýřem.

Krambl je tradiční britský dezert, mám ho ráda pro jeho univerzálnost a rychlost. Vznikl během druhé světové války, kdy byl nedostatek potravin a tento recept opravdu nepotřebuje mnoho mouky, cukru nebo másla. V principu vždy vezmete kus ovoce, smícháte s cukrem, posypete drobenkou a necháte zapéci v troubě dokud drobenka nezezlátne. Ovoce můžete marinovat přes noc například v troše vína, nebo jiného alkoholu, drobenku můžete obohatit o ořechy, či skořici. U některých druhů ovoce se doporučuje nejdříve ovoce podusit s cukrem a až poté přesunout do misky a zasypat drobenkou. Krambl se dá jíst i ve slaných variantách, kdy naspod dáte dušenou zeleninu a navrh drobenku smíchanou se sýrem.
Na jeden krambl budete potřebovat:
400 g stonků rebarbory

100 g hnědého cukru150 g špaldové mouky hladké
1 lžičku prášku do pečiva
50 g cukru
80 g másla
100 g mandlové mouky / rozmixovaných mandlí

Troubu předehřejeme na 200 stupňů. Starší stonky rebarbory oloupeme, mladé nemusíme. Nakrájíme stonky asi na 2 cm kousky a v misce smícháme spolu s 100 g hnědého cukru. V další míse připravíme ddrobenku z mouky, prášku do pečiva, cukru, másla a mandlové mouky. Rebarboru zasypeme drobenkou a dáme do trouby asi na 30 minut, dokud není drobenka zlatohnědá.
Můj blog můžete sledovat také přes facebook:
nebo na google plus:

Komentáře

Oblíbené příspěvky