Andělika lékařskáBotanický název rostliny je odvozen od latinského výrazu archanděl. Jedná se o víceletou rostlinu. V prvním roce vytváří přízemní růžice, do výšky kvete a vytváří semena až v roce následujícím. Má nazelenalé bílé květy a voní výrazně po anýzu. Oproti bolehlavu má andělika kulaté okolíky a na stoncích nemá purpurové skvrny. Důležitým rozpoznávacím znakem je vůně, po rozemnutí bolehlavu neucítíte anýz, ale poměrně odpornou vůni. Andělika se zejména v severských zemích využívala jako zelenina. Mladé výhonky se blanšírovali a přidávali do polévek a dušených pokrmů. Tradičně se používá k ochucování řady alkoholických nápojů - vermutu, absinthu, likérů...
Anděliku je vhodné používat jen velmi v malém množství, její silná silice dokáže přehlušit chuť celého jídla. Sklízí a používají se všechny části rostliny.
Dle wikipedie se andělika využívá zejména v oblasti problémů s trávením: tlumí nadýmání, při hnilobné i kvasné dispepsii, při nechutenství, zahlenění dýchacích cest a při žaludeční neuróze. Díky těmto vlastnostem bývá součástí žaludečních likérů z kořenů anděliky, chartreuse a benediktýnka. Působí také jako expektorans. Zevně jako antirevmatikum. Vnitřně v odvarupůsobí na nervovou soustavu, dále jako stomachikum a karminativum a má protikřečový účinek. Při zánětu ústní dutiny se užívá jako kloktadlo. Při hysterii a lehce zvýšené nervové vzrušivosti se používá jako přísada do koupele.
Listy anděliky dokážou snížit kyselost ovoce, přidávají se tedy krátce k ovoci (rebarboře, angreštu) při přípravě marmelád.

 U britské bylinkářky Jekky McVicar jsem nalezla tyto tři recepty:

Angreštový kompost s andělikou (6-8 porcí)
900 g angreštu - očištěného a bez bubáčků
225 g anděliky svázaných do kytičky
šťáva a kůra z jednoho pomeranče
150 ml vody
50 g cukru

Vše vložíme do hrnce, přivedeme k varu a na mírném ohni vaříme, dokud angrešt nezměkne. Ihned vyndáme listy anděliky a pomerančovou kůru - vyhodíme. Servírujeme jako dezert. 

Kandované stonky anděliky
Pevné dužnaté dvouleté stonky anděliky nakrájíme na špalíčky dlouhé 8 - 13 cm, dáme do hrnce a zalejeme vodou tak, aby byly potopené. Vaříme do měkka (ale měli by zůstat křehké) asi 25 - 45 minut. Zchladíme ve studené vodě. Znova zalejeme studenou vodou a přivedeme k varu, vaříme dalších 5 minut. Odstavíme z plotny, stonky zcedíme a oloupeme. Stonky zvážíme a smícháme se stejným množstvím cukru, dáme do chladu na dva dny. Cukr se mezitím změní v sirup. Směs stonků a sirupu dáme do hrnce a povaříme na mírném ohni dokud stonky nezprůsvitní. Scedíme a sirup vylejem. Stonky posypeme a oblíme krupicovým cukrem. Rozložíme na plech a necháme oschnout v troubě zahřáté na nejnižší teplotu - sušíme cca 2 hodiny. Stonky naskládáme do vzduchotěsné nádoby, proložíme pergamenem.

Anděliková zavařenina
900 g vařených a oloupaných stonků anděliky
700 g cukru
425 ml vody
šťáva a kůra z jednoho citronu
Stonky nakrájíme na centimetrové kousky, dáme do kastrolu, zasypeme cukrem a podlijeme vodou. Přivedeme do varu a přidáme citronovou šťávu a kůru a vaříme do zhoustnutí. Zavařeninou naplníme sterilizované sklenice.

Recepty plánuji v létě vyzkoušet, tak poté přidám fotky a svoje zkušenosti s nimi.Komentáře

Oblíbené příspěvky