Zázvorový s gotu-colou


Jestli se v zimě kvůli něčí spotřebě snižují světové zásoby zázvoru, tak je to kvůli mně. Zázvorový čaj miluji a zimu bez něj? Ne, děkuji.

 Gotu-colu neboli pupečník asijský pěstuji na parapetu v kuchyni a přes léto na terase venku. Na webu zahradnictví kruh www.zahradnictvíkruh.cz o gotu-cole píšou toto: Účinky této rostliny slouží i jako prostředek k prodloužení života, posílení imunitního systému, zvýšení inteligence, posílení a uklidnění nervů. Zajímavostí je, že tzv.gotu-kolu konzumovali před meditací jogíni v Himálajích. Je doporučován šálek čaje z pupečníku s medem, který pomáhá vyvážit pravou a levou hemisféru mozku. Sušené listy byly používány jako magické vykuřovadlo před meditací. Pupečník je  doporučován ke zvýšení a posílení fyzických i psychických schopností lidského organismu. Účinkuje protizánětlivě, léčí revmatismus,cirhózu jater a astma. Zabraňuje usazování cholesterolu v cévách a zlepšuje krevní oběh, snižuje riziko senility, prokrvuje mozek. Dále příznivě ovlivňuje oční sítnici a zmírňuje průběh cukrovky 2.typu. Při zevním používání zvyšuje pružnost kůže, pomáhá k hojení ran a léčbě kožních vředů, zánětu žil, aftů a celulitidy. Vnitřně se používá jako nálev(čaj - 2 lžičky suš.pupečníku/šálek) nebo tinktura, přičemž doporučená denní dávka je 5-15g sušených listů. V Asii jsou listy přidávány v čerstvém stavu do zeleninových salátů nebo se vaří s pokrmy. 

Na litr čaje dejte jeden větší kus zázvoru - já dávám velký asi jako 2 palce. Možná raději dejte méně, ať to na Vás není moc silné. Oloupejte a nastrouhejte. Přidejte 5-6 listů gotucoly. Zalejte vroucí vodou. Můžete dochutit šťávou z citronu a nebo dosladit medem.

Komentáře

Oblíbené příspěvky