Kynuté jahodové knedlíky


Tohle je jídlo ze zlatého rodinného fondu. Pamatuji si jak jsme vždycky všichni bratranci a sestřenice  seděli okolo stolu v rukách lžíce a čekali až před nás přistane hluboký talíř s velkým horkým kynutým knedlíkem a babička nám přes něj naleje ledově vychlazené jahody a smetanu. A my pak pomalu ukrajovali jednotlivá sousta kyprého knedlíku, který nasával sladkou jahodovou omáčku,   míchali jahody se šlehačkou a jedli až se nám dělaly boule za ušima.
Takže s nadbytkem jahod jsem se pokusila reinkarnovat tuto božskou manu.

Na šest porcí budete potřebovat:

150ml vlažného mléka
300g hrubé mouky
1 vejce
půlku droždí
lžičku soli
mísu jahod
1 balení smetany na šlehání
cukr dle chuti

Nejprve zaděláme těsto na knedlíky. Vlažné mléko smícháme s půl lžičkou cukru a kvasnicemi a na teplém místě necháme vzejít kvásek (cca 10 minut). Mouku smícháme se solí, přidáme vejce a kvásek. Testo dobře prohněteme - ať už v robotu, nebo pěkně ručně. Knedlík dáme do tepla kynout. Trvá to odhadem hodinu. Mezitím si připravíme jahodovou omáčku - jahody rozmačkáme mačkadlem na brambory - tentokrát na mixér rozhodně zapomeňte. Osladíme dle chuti a v hrnci přivedeme k varu. Vaříme pět minut a poté omáčku necháme vychladnout a nazávěr ji dáme zchladit do lednice.
Nakynuté těsto rozdělíme na šest dílů a vytvarujeme z nich koule, které necháme ještě deset minut nakynout. Mezitím dáme do velkého hrnce vařit vodu. V momentě, kdy se voda začne vařit, tak ji osolíme. Jednotlivé knedlíky vaříme cca 10 - 12 minut, v půlce vaření je otáčíme.
Dobrý tip na vaření knedlíků je, že když s nimi manipulujeme, tak je otáčíme. Tzn., že když knedlík dáváme do vody, dáme ho vždy spodní stranou, která ležela na podložce nahoru. Po cca 5-6 minutách knedlík otočíme.
Nesmíme zapomenout je hned po vyndání z vody propíchnout vydličkou, aby se nám nesrazily.
Podáváme přelité studenou jahodovou omáčkou a smetanou.

Komentáře

Oblíbené příspěvky