Jaro na zahradě...už kvete plicník

Už to přišlo i u nás, mimo obligátní sněženky, bledule a krokusy u náš kvetou i další...Jako třeba plicník. Plicník lékařský je léčivá rostlina, která pochází z lužních lesů a hájů. Pochází z čeledi brutnákovitých, stejně jako brutnák lékařský má i plicník chlupaté listy a krásně modrofialové květy. 
Plicník jsem zasadila do takového zastíněného koutu zahrady, daří se mu tam dobře, úspěšně se rozrůstá. Poprvé jsem se setkala s plicníkem, když jsem ho viděla popíjet u jednoho pána, který mi vysvětloval, že plicník je nejlepší na plíce, vždyť od toho je to plicník. Od té doby, vždy když se řekne plicník vidím spíš stále toho pána, než tuhle rostlinu. 

U plicníku sbíráme kvetoucí nať, nebo spodní listy právě v období března a dubna. Sušíme ve stínu.
Plicník lékařský
Odvar z plicníku pomáhá při zánětu průdušek, hojí a regeneruje sliznice. Zevně ve formě obkladů (nejlépe z čerstvé byliny), záparu nebo silnějšího odvaru se užívá k omývání hnisajících ran nebo krvácejících hemeroidů, kde se uplatní protizánětlivý a svíravý účinek. Vzhledem k přítomnosti alkaloidů v droze by se plicníku nemělo užívat déle než 3 týdny a neměl by být podáván malým dětem a těhotným či kojícím ženám (zdroj wikipedia). Barva květů plicníku se mění od růžové - nové květy po modrou barvu, plicník tak signalizuje hmyzu, že květ je již "zralý" a lze opylovat.

Mladé listy stejně jako listy brutnáku lze přidat do salátu a nebo do polévky.
Do salátu můžeme přidat i hlavičky sedmikrásek.

Krokus neboli šafrán jarní 
Ladoňky
Sedmikrásky do salátu

Komentáře

Oblíbené příspěvky