Karneval v XanthiMasopust začíná 40 dní před Velikonocemi a jeho datum je tedy stejně jako datum Velikonoc pohyblivé. Poslední neděli před Masopustem se pořádají v celém Řecku karnevaly. Mezi vyhlášené patří karneval v Patře, Soluni a v Xanthi, který jsme letos navštívili právě my. Karneval je oproti našim tradičním masopustům velkou akcí, kde se Řekové prostě baví. Neobvyklé a někdy dosti odvážné kostýmy, reprobedny na každém sloupu veřejného osvětlení,  občerstvení na každém rohu - víno, pálenky, z malých grilů voní souvlaki a taky se dají koupit čerstvě usmažené loukumades - masopustní koblížky.
S karnevalem jsou spjaté i další doprovodné akce jako koncerty, výstavy a divadelní představení.
S masopustem je v severovýchodním Řecku spojena i tradice pálení Tzarose. Tzaros je dřevěná socha, jejíž jméno je odvozeno od zvuku pálícího se dřeva. Tzaros se pálí jak na náměstích, tak i na březích řek. Něco jako naše pálení čarodějnic. Spálení Tsarose totiž zaručí, že lidé nebudou muset v létě bojovat s blechami.
Průvod začíná na okraji města, kde se řádí jednotlivé spolky, pokračuje hlavní ulicí až na náměstí, kde párty pokračuje až do pozdních ranních hodin.  
Pondělí po karnevalové neděli se nazývá čistým pondělím a hospodyně myjí celý den nádobí a děti pouští draky.


Komentáře

Oblíbené příspěvky