Polévka z čerstvého mangolduKdysi ještě když jsem bydlela v Praze jsem milovala špenátovou polévku v jedné pražské pizzerii. Byla smetanová s většími nasekanými kusy krásně zeleného špenátu, vonící muškátovým oříškem a lehce posypanou nějakým dobrým sýrem. Pěkných pár let už jí dělám velmi podobnou, používám špenát nebo mladé lístky mangoldu, někdy jejich směs, podle toho, co je zrovna k dispozici. Pokud je neseženete můžete použít zmrazený špenát listový (ne protlak).

500g čerstvých listů mangoldu
2 šalotky
1 stroužek česneku
250ml smetany s vyšším podílem tuku (33% a výš)
lžíce másla
dvě lžíce rostlinného oleje
muškátový ořech
čerstvě mletý pepř
sůl
vyzrálý sýr typu pecorino, nebo třeba grana 

Do velkého hrnce dáme vařit vodu. Mangold vysypeme do velké mísy a zalijeme studenou vodou, lehce propereme a probereme listy, po chvíli vodu slijeme a mangold ještě propláchneme pod tekoucí vodou. Dobře prohlédneme a pokud objevíme ještě hlínu, tak znova propláchneme. 
Mangold přidáme do vroucí vody a po půl minutě zcedíme a ještě propláchneme studenou vodou, čímž zastavíme var a mangold zůstane krásně zelený. Mangold nasekáme a případně vyndáme tuhé stonky.
Na lžíci oleje necháme zprůsvitnět nadrobno nakrájenou šalotku. Přihodíme nasekaný stroužek česneku a zalijeme hrnkem vody. Po minutě přidáme mangold a smetanu. Dolijeme tolik vody, aby byl všechen mangold ponořen. Přivedeme k varu, osolíme, opepříme a nastrouháme trochu muškátového oříšku a pro zjemnění přidáme lžíci másla.
Asi hrnek polévky rozmixujeme na jemný krém a vrátíme zpět do hrnce.
Podáváme s trochou sýra a krutony. 

Komentáře

Oblíbené příspěvky