Balsamiková výzva: Špaldová galette s červenou řepouJako poslední recept balsamikové výzvy jsem vybrala galette s červenou řepou, protože červené řepě prostě balsamiko vysloveně sluší. Jejich sladké souznění podtrhuje jemná ořechová chuť galettky z celozrnné špaldové mouky s parmezánem. Tohle těsto je tak dobré, že bych z něj klidně jen vykrájela sušenky a jedla ho jen tak. Galette je původem z Francie a je to koláč, který je vytvořen tak, že se na těsto naklade náplň a poté se okraje těsta přehnou kousek ke středu. Díky křehkému těstu jsou okraje krásně křupavé.

Na těsto budete potřebovat:
300g špaldové mouky
220g studeného másla
80g nastrouhaného parmezánu
špetka soli
trocha mletého pepře

Na náplň:
100g ovčí fety
2 střední červené řepy
4 lžíce balsamikového krému Papadimitriou

Kouzlo křehkého těsta spočívá v tom, že ho budete zpracovávat, co nejkratší dobu. Máslo můžeme rychle nastrouhat nahrubo, smíchat s moukou, parmezánem, solí a pepřem. Přidáme ledově vychlazenou vodu - 2- 4 lžíce, čím méně, tím lépe, jde nám o to, aby v těstě zůstaly kousky másla, které budou při pečení lístkovat. Těsto zabalíme do potravinářské folie a dáme na 30 minut do ledničky. Mezitím si nakrájíme řepu a fetu. Řepu jsem krájena pomocí škrabky na citrusovou kůru na dlouhé nudličky. Můžete ji také nastrouhat, či nakrájet na tenké plátky. 
Troubu předehřejeme na 180 stupňů. Nakrájenou řepu smícháme s balsamikem. Těsto rozdělíme na dvě části, každou z nich rozválíme dotenka mezi dvěma potravinářskými foliemi, na něj rozdrobíme fetu a jako poslední poklademe červenou řepou. Okraje těsta přehrneme směrem do středu. Pečeme dokud nám nezezlátnou okraje asi 30 - 40 minut. 

Komentáře

Oblíbené příspěvky