-->

Theme Layout

Boxed or Wide or Framed

Theme Translation

Display Featured Slider

Featured Slider Styles

Display Grid Slider

Grid Slider Styles

Display Trending Posts

Display Author Bio

Display Instagram Footer

Dark or Light Style

Používá technologii služby Blogger.

Počet zobrazení stránky

Prohledat tento blog

Facebook

úterý 5. listopadu 2013

Torta Gattopardo (dort s ricottou a pistáciemi) bezlepkový


Takhle člověk začne vybírat, co by mohl udělat mamince k narozeninám a skončí to takovouto pistáciovou anabází. Nebojte chuť odpovídá úsilí.

Gattopardo znamená v italštině leopard,a je to také proslavená kniha a film o životě na Sicílii okolo roku 1880. Touto knihou je tento dort inspirovaný. Dort sám o sobě se skládá z několika vrstev - pistáciových pusinek, pistáciovým žloutkovým krémem, ricottovým krémem a horní vrstvou složenou z bílé čokolády. Příště tuto horní vrstvu vynechám, na mne byla poměrně dost sladká. Na dort si vyhraďte dostatek času. Mne to zabralo cca několik hodin. Při sestavování dortu je vhodné několik hodin počkat a nechat jednotlivé krémy dobře ztuhnout. 

Torte Gattopardo
(dle Rosetty Constantino - průměr formy 23 cm)
Pěna z ricotty
700g ricotty
200g cukru
250 ml smetany na šlehání 
3 plátky želatiny
Pistáciové pusinky
130 g loupaných pistácií
100 g cukru (plus 3 lžíce cukru)
4 bílky
Pistáciový žloutkový krém
2 žloutky
240ml a 180ml smetany na šlehání
kůra z půlky citronu
2 kukučičného škrobu
6 lžic cukru
60g loupaných pistácií
1 lžíce chuťově neutrálního oleje
Poleva
250g bílé čokolády
2 plátky želatiny
180ml smetany na šlehání
pár kapek zeleného potravinářského barviva
100g loupaných pistácií nasekaných na kousky

Želatinu necháme naboptnat ve 2-3 lžících studené vody. Ricottu ušleháme s cukrem. Dvě lýíce smetany si dáme stranou a zbytek ušleháme. Ušlehanou smetanu opatrně vmícháme k ricottě. Dvě lžíce smetany zahřejeme (v mikrovlnné troubě nebo v malém hrnku na sporáku) a v horké smetaně rozšleháme želatinu. K želatiné přidáme několik lžic ricottové směsi a dobře rozmícháme a poté zamícháme do zbytku ricotty a necháme v lednici alespoň dvě hodiny vychladit.
Mezitím si upečeme pistáciová pusinky. Troubu rozehřejeme na 170 stupňů. Na papír na pečení si předkreslíme 2 kruhy o průměru formy. Papír otočíme kresbou směrem dolu na plech. Cukr (tři lžíce necháme stranou) dáme do elektrického mixéru a rozmixujeme spolu s pistáciemi - na jemnou směs bez hrudek. Bílky vyšleháme do pevného sněhu. Nejdříve do sněhu po lžíci zašleháme zbylý cukr. Poté jednoduše vmícháme i směs cukru s pistáciemi. Pracujeme se směsí opatrně, aby nám udržela, co nejvíce objemu. Z hmoty vytvoříme dvě velké pusinky podle předkreslených kruhů. A pečeme do zlatova cca 25 minut. Pokud Vám trouba nepeče stejnoměrně, nebojte se plechy v půlce pečení prohodit. Pusinky necháme vychladnout.
Na pistáciový žloutkový krém si nejdřoíve pistácie rozmixujeme s lžící oleje na jemnou pastu.  Želatinu namočíme do studené vody. Žloutky vyšleháme s cukrem, poté do žloutkové smšsi vmícháme kukuřičný škrob. Smetanu dáme do malého hrnce a přidáme k ní citronovou kůru a smetanu zahřejeme, ale nevaříme.
Vidličkou vylovíme kusy citronové kůry a smetanu zašleháme k žloutkům. Za stálého šlehání vrátíme směs zpět na sporák a přivedeme k varu, stále šleháme až do zhoustnutí. Směs přelijeme do misky, rozmícháme v ní želatinu a překryjeme potravinovou folií, aby se nám na ní během chladnutí nevytvořil škraloup.
Začneme skládat dort. Pokud je potřeba pusinky ořízneme, tak aby se nám vešli přesně do formy. Na první pusinku dáme cca polovinu ricottové směsi, na ní druhou pusinku veškerým žloutkovým krémem. Dort dáme alespoň na čtyři hodiny do lednice - klidně ho necháme v lednici přes noc.
Na vychladlou žloutkovou směs nalijeme zbytek ricotty a směs uhladíme. Dort znova dáme do lednice minimálně na čtyři hodiny.
Poslední část dortu - a to jeho polevu připravíme jednoduše. Želatinu namočíme do studené vody. Bílou čokoládu rozehřejeme spolu se smetanou. Do směsi přidáme trochu zeleného potravinářského barviva a spolu s želatinou dobře rozmícháme. necháme polevu zchladnout. Dort vyndáme z lednice a přelijeme vlažnou polevou a dozdobíme nasekanými pistáciemi.
Asi nejsložitější dort, který jsem kdy dělala. V případě dotazů mne kontaktujte, nejsem si jista, zda jsem popsala vše srozumitelně.

Nikola Mrázová
0 Comments
Share This Post :

You Might Also Like

Žádné komentáře:

Okomentovat

Follow @SunriseSunsetBlog