Aromaterapie: Éterický ole tea tree (čajovník) a jeho použití


Éterické oleje a jejich síla a možnosti použití mne nadchly. Už pár let doma na ně nedáme dopustit a právě z tohoto důvodu jsem se rozhodla zařadit na blog průběžné články o jednotlivých olejích a jejich využití, jak v domácnosti, tak při péči o zdraví. Levanduli jsem již zpracovala a jako další jsem si vybrala éterický olej se širokým využitím - tea tree, neboli olej z čajovníku.
Rozdrcené listy čajovníku patří ke tradičním léčebným prostředkům australských domorodců, v roce 1925 studie prokázala, že silice čajovníku je 12xsilnější než fenol (základ antiseptických substancí v té době). Během druhé světové války byl olej z čajovníku výbavou lékáren vojáků, kteří bojovali v tropech.
Co je důležité vědět, je to, že tea tree můžete jako jeden z mála olejů používat neředěný na pokožku.
Silice působí výrazně antisepticky, proto je výborný na zranění, vředy, popáleniny i hnisavé rány a dermatomykózy, stejně tak na štípance od komárů - zmírňuje svědění, stejně tak můžete potírat i opary, bradavice a kuří oka. Tea tree se může používat i na ošetření pokožky diabetiků.
Osvědčil se i na pléšňové onemocnění nohou a nehtů (udělejte si mast z kokosového oleje a tea tree), nebo aplikujte neředěný několikrát denně.
Tea tree můžete dezinfikovat ranku po vyndání klíštěte. Skvělý je i proti vším a blechám.

Doporučuje se kloktat 2-3 kapky rozpuštěné ve vodě při zánětech horních a dolních cest dýchacích, laryngitidách a kašli. Při počínajícím stádiu chřipky můžeme kůru zintenzivnit a to tak, že tea tree můžeme přidat do koupele, či provést masáž (třeba spolu s eukalyptem nebo ravintsarou). Při ucpaném nose a dutinách můžete tea tree kápnout do hrnce s horkou vodou a inhalovat páru.

Při nachlazení, nebo horečnatém onemocnění doporučuji si několik kapek kápnout do aromalampy, bude se vám lépe spát i dýchat (opět možno přidat i třeba eukalyptus, nebo ravintsaru).

Při vaginálních a močových infekcích můžete přidat pár kapek oleje rozmíchat v medu a ten pak přidat do koupele, nebo vypít hrnek čaje s 2-3 kapkami oleje. 

Při bolesti zubů jako první pomoc můžeme kápnout tea tree rovnou na dáseň, či ho kloktat (3 kapky ve sklence vody) při problémech s paradentózou.

Tea tree má i široké uplatnění v domácnosti: Pár kapek ve sklence vody můžete ho používat k dezinfekci i k provonění domácnosti, kápnout kapku tea tree do pračky namísto aviváže.

U všech éterických olejů doporučuji nakupovat éterické oleje u osvědčených výrobců. V dnešní době se vyrábí některé oleje i synteticky, proto kupujte opravdu přírodní ověřené silice. Seženete třeba zde.

Použití éterických olejů konzultujte s lékařem, nebo zkušeným aromaterapeutem. Komentáře

Oblíbené příspěvky